Apartamenty w Polsce – gdzie najwyższe ceny wynajmu?

Luksusowe apartamenty do wynajęcia w Polsce znaleźć można w naprawdę niewielu lokalizacjach. Usytuowane są przede wszystkim w dużych miastach,  miejscowościach turystycznych i kurortach. Na największych rynkach przeciętnie za wynajem luksusowego apartamentu trzeba zapłacić około 3250 złotych miesięcznie. Przeciętnie ceny najmu takich mieszkań są o około 25 – 30 procent wyższe od cen mieszkań w segmencie popularnym.


W Warszawie pośród ofert WGN najtańsze apartamenty na wynajem można wynająć za około 3750 zł. Dotyczy to nieruchomości o powierzchni 100 – 110 metrów kwadratowych.
Apartamenty w centrum kosztują jednak znacznie więcej.
Na przykład jedną z najdroższych ofert WGN jest apartament usytuowany na Mokotowie. Koszt wynajęcia 4 pokojowego mieszkania o powierzchni niemal 150 metrów kwadratowychwynosi 7000 złotych miesięcznie.

We Wrocławiu  ceny są już dużo bardziej przystępne. Apartament usytuowany w centrum miasta można wynająć za kwotę około 3 tysięcy złotych miesięcznie. Jest to nieruchomość o powierzchni 70 metrów kwadratowych, w odrestaurowanej kamienicy.

W Krakowie ceny są zbliżone do tych z Wrocławia. Koszt wynajęcia  apartamentu o powierzchni 70 metrów kwadratowych, zlokalizowanego w centrum, wynosi przeciętnie około 3000 złotych.

Ceny na powrót rosną w Gdyni. Tu za apartament w centrum, w prestiżowej okolicy, trzeba zapłacić około 5500 złotych miesięcznie.

Na podstawie przedstawionych powyżej ofert z WGN można stwierdzić, że mieszkania luksusowe są na rynku najmu przeciętnie o 25 procent droższe od mieszkań z segmentu popularnego. Rzecz jasna nazwa „apartament” jest dość mocno nadużywana przez sprzedających, co z całą pewnością trzeba mieć na uwadze.

Analitycy rynku zwracają uwagę na to, że powoli to klienci mają większy wpływ na kształtowanie się cen. Wszystko ze względu na tendencje demograficzne. Corocznie bowiem zmniejsza się ilość potencjalnych najemców, a zwłaszcza studentów. W chwili obecnej na rynku najmu dominuje stabilizacja,  co widoczne jest również w segmencie apartamentów do wynajęcia.

 

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 17-12-2013
Print Friendly, PDF & Email