Jakie apartamenty wybierają bogaci Polacy?

Rynek nieruchomości obfituje w ekskluzywne apartamenty, wille i ogromne rezydencje. Jednak ze względu na koszt zakupu tych nieruchomości, niewielu może sobie na nie pozwolić. Gdzie chciałby mieszkać Polak, którego majątek przekracza milion złotych?

Leszek Michniak, Prezes Grupy WGN, która od 25 lat jest liderem na rynku nieruchomości, zauważa, że deweloperzy coraz rzadziej decydują się na realizację drogich apartamentów. Z jednej strony, docelowa grupa odbiorców jest bardzo mała, ze względu na zasobność portfela, a z drugiej, zamożna osoba ma zdecydowanie większe wymagania, co do wyglądu, jakości, funkcjonalności i wyposażenia. W związku z tym, tego typu inwestycje zazwyczaj są realizowane na zamówienie klienta. Jednak w dalszym ciągu, znakomita część ofert na rynku luksusowych apartamentów pochodzi od deweloperów. Wynika to z faktu, że tylko oni są zazwyczaj w stanie sami sfinansować budowę luksusowych apartamentów, w bardzo prestiżowych miejscach. Prywatni inwestorzy z reguły decydują się na budowę dużych rezydencji, zlokalizowanych na obrzeżach miasta lub całkowicie poza nim.

Z najnowszych badań wynika, że bogaci Polacy decydują się na budowę rezydencji o powierzchni ok. 300 m2, zlokalizowanych na zielonych terenach, raczej na uboczu, aby nie epatować luksusem. Rezydencje zawierają takie pomieszczenia, jak siłownia, sala bilardowa, a nawet… sala kinowa!
Działki zaczynają się już od 1 000 m2, jednak zazwyczaj są to dużo większe powierzchnie, zawierające baseny i pola golfowe. Tego typu nieruchomości znajdują się zazwyczaj w niewielkiej odległości od dużych miast: Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska czy Poznania.

Z kolei większość apartamentów zlokalizowanych jest w prestiżowych częściach miast, takich jak centra, czy tereny w pobliżu parków z dogodnym węzłem komunikacyjnym.
Świetnym przykładem apartamentowca w prestiżowej lokalizacji jest Sky Tower. Wieża, wysoka na 212 m (obecnie najwyższy mieszkalno-biurowy budynek w Polsce), zawiera 236 apartamentów, z których największy ma 222 m2 powierzchni i kosztuje 9 mln zł. Z kolei, w warszawskim drapaczu chmur Cosmopolitanie, apartament o powierzchni 454 m2 kosztuje ok. 20-30 mln zł (cena szacunkowa). Należy zaznaczyć, iż podana cena obejmuje również wykończenie i wyposażenie nieruchomości.
Grupa WGN ma w swojej ofercie atrakcyjne apartamenty, a na szczególną uwagę zasługuje apartament usytuowany w gdyńskim wysokościowcu Sea Towers, z którego roztacza się widok na całą Zatokę Gdańską i Morze Bałtyckie. Cena apartamentu o powierzchni 92,5 m2, zlokalizowanego na 19 piętrze wieży A, wynosi 2 mln zł.

W trakcie realizacji są kolejne luksusowe inwestycje, takie jak wrocławskie Ovo (łac. jajko), budowane w bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Dominikańskiej. Znajdować się w nim będą nie tylko apartamenty i penthouse’y, ale również sala balowa oraz pięciogwiazdkowy hotel Double Tree by Hilton.

Dla osób, które chcą uciec z centrum miasta i uwolnić się od miejskiego zgiełku, polecane są apartamenty wybudowane na zielonych terenach Krzyków, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Południowego – Zielona Etiuda. Znajdują się tam takie udogodnienia dla mieszkańców, jak siłownia, basen, strefa spa, czy usługi firmy sprzątającej.
Ceny za m 2 w luksusowych apartamentach, proponowane przez deweloperów są bardzo zróżnicowane, jednak utrzymują bardzo wysoki poziom. Zaczynają się one od poziomu 14 tys. zł za m2 (Warszawa, Mokotów 40), a kończą nawet kwotą 65 tys. za m 2 ( Złota 44, Warszawa).
Mimo wysokich cen, zwykle najbardziej prestiżowe apartamenty nabywają swoich właścicieli jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych.

Warto zauważyć, że wysokie ceny luksusowych nieruchomości są związane nie tylko z dużymi kosztami budowy i wyposażenia, ale również stanowią zapewnienie o wyjątkowości danego miejsca.

Katarzyna Surma, Dział Analiz WGN

Data publikacji: 13-02-2015
Print Friendly, PDF & Email