Nowych apartamentów coraz więcej

Okres gorszej koniunktury, kiedy deweloperzy z konieczności pozbywali się zapasów aby zredukować nadpodaż mamy już za sobą. Wrócili oni do nowych projektów mieszkań z górnej półki. Inwestycje takie realizowane są głównie w największych miastach, ale wśród ofert WGN można znaleźć sporo również w  znanych kurortach turystycznych. Ile, średnio kosztuje apartament na rynku pierwotnym? Najtańsze apartamenty są średnio o około 40  – 50 proc. droższe od średnich stawek dla całego rynku pierwotnego.
W WGN ponad połowa ofert, pochodzi właśnie z rynku pierwotnego.
Większość wystawianych apartamentów na sprzedaż pochodzi z dużych miastach.
Przeciętna cena apartamentu od dewelopera w stolicy Dolnego Śląska wynosi obecnie 9,5 tysiąca złotych. Stawka przeciętna za mieszkanie z wyższej półki jest o ponad 50 proc. wyższa od cen przeciętnych dla Wrocławia, które wynoszą około 6 tysięcy złotych za metr.
Z kolei przeciętne ceny w Krakowie oscylują wokół 11 tysięcy od metra. W niektórych dzielnicach stawki oscylują wokół 9,5 tysiąca złotych. Średnie cenowe dla całego rynku pierwotnego wynoszą obecnie w tym mieście około 6,2 tysiąca złotych – tak więc mieszkania z wyższej półki okazują się nawet o ponad 50 proc. droższe.
Średnie stawki w najdroższej Warszawie wynoszą około 14 – 15 tysięcy złotych. Ale za mieszkanie na Mokotowie jeden z deweloperów chce 18 tysięcy za metr kwadratowy. Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym w stolicy wynoszą obecnie 7 tysięcy złotych za metr. Tutaj również  apartamenty mamy nawet o połowę droższe.
Mieszkania tego typu w Poznaniu wyceniane są na 9 tysięcy złotych za metr. W takiej stawce można znaleźć mieszkania z wyższej półki zlokalizowane m.in. w dzielnicy Wilda, tj. w samym centrum. W tym miejscu ceny są się nawet o 70 proc. wyższe od średnich, które dla Poznania wynoszą około 5,3 tys. za metr.
Jak pisaliśmy wcześniej, poza największymi metropoliami dużą podaż lokali z wyższej półki obserwujemy również w znanych kurortach nadmorskich: w Mielnie, Świnoujściu, Krynicy Morska, Niechorzu czy Kołobrzegu.
Ceny ofertowe mieszkań w tych lokalizacjach najczęściej znajdują się na poziomie tych z dużych miast. Średnie stawki w Mielnie wynoszą aktualnie 9,9 tysiąca złotych od metra, choć zdarzają się i zdecydowanie wyższe. Przykładowo jeden z oferentów za mieszkanie tuż przy promenadzie, z wyjściem na plażę oczekuje ponad 15 tys./ m kw.
W Świnoujściu średnie ceny apartamentów od dewelopera oscylują obecnie wokół 12 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Ale najdroższe sięgają 20 tysięcy.
Wygląda na to, że ceny z rynku apartamentów  będą  stabilne, a być może nawet lekko wzrosną. Deweloperzy dzięki poprawie koniunktury i ciągle utrzymującego się wysokiego popytu na mieszkania o wyższym standardzie, zapowiadają nowe realizacje.

Marcin Moneta / Dział Analiz WGN

Data publikacji: 11-04-2014
Print Friendly, PDF & Email