Apartamenty na wynajem – aparthotele wchodzą na polski rynek

W Stanach Zjednoczonych tego typu inwestycje znane są od dziesięcioleci. U nas funkcjonują od kilku lat. Chodzi o apart i condohotele, czyli pokoje hotelowe bądź apartamenty kupowane przez inwestorów na własność, z myślą o najmie i zarządzane przez profesjonalnych operatorów.

Przez pojęcie condohoteli rozumiemy zazwyczaj stricte pokoje hotelowe (w standardzie zazwyczaj 4 i 5 gwiazdkowym). Klient w takim obiekcie ma do dyspozycji wszystkie usługi hotelowe.

Aparthotele natomiast to nieruchomości typu studio, apartamenty z własną kuchnią, sypialnią, pokojem dziennym i łazienką, gdzie klient czyje się w pełni prywatnie, ale może korzystać z niektórych usług hotelowych, takich jak pralnia i recepcja.

Jeśli chodzi o sposób inwestowania obie formy polegają na wykupieniu od inwestora mieszkania na własność. W systemie condo inwestor budujący hotel jest jednocześnie jego zarządcą i następnie podpisuje z właścicielem nieruchomości umowę najmu, w której gwarantuje mu określone wpływy przez określony czas.

System ten polega na tym, że operator dogaduje się z inwestorami, sprzedając prawo własności, dzięki czemu oni minimalizują ryzyko działalności na własną rękę, a operator uzyskuje kapitał na inwestycję. Pokój w systemie condo nie musi być obłożony, a właściciel będzie dostawał umówioną kwotę po prostu z działalności całego obiektu.

31

W przypadku aparthoteli jest nieco inaczej. Tutaj inwestor wykupuje apartament, następnie podpisuje z zarządcą umowę na prowadzenie usług, związanych z wynajmem i świadczeniem niektórych usług hotelowych – jednak większa odpowiedzialność spoczywa na nim.

To on z własnej kieszeni musi apartament wykończyć i remontować – inaczej niż w przypadku pokojów hotelowych, gdzie spoczywa to na barkach operatora. Także kwestia aranżacji i wystroju w aparthotelach zależy z reguły bezpośrednio od właściciela, w condo te kwestie całkowicie są uzależnione od operatora hotelu, a pokoje mają standardowy wygląd.

W przypadku aparthoteli właściciel ma z kolei większy dostęp do własnej nieruchomości – to on ustala, w jakim okresie apartament ma być wynajęty, a w jakim np. on będzie w nim przebywał. W przypadku pokojów hotelowych nie ma takiej możliwości – właściciel może nocować w nich tylko przez dokładnie określony w umowie, krótki okres, z reguły poza sezonem.

Inwestycja w aparthotel oznacza więc, że po pewnym czasie zyskujemy po prostu kolejną nieruchomość, mieszkanie „do życia”. W systemie condo cały czas jest to pokój hotelowy, który można będzie powtórnie wynająć operatorowi, bądź sprzedać.

Jak już wspomnieliśmy – system condo znany jest od dziesięcioleci w Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi. W Polsce jest to kwestia kilku lat, ale ten segment rynku bardzo szybko się rozwija. Nieruchomości tego typu pojawiają się w polskich kurortach, nad Bałtykiem, w górach i dużych miastach. Co roku przybywa kilkadziesiąt takich obiektów.

Jakie są ceny tego typu nieruchomości? Z reguły stawki są wyższe od zwykłych nieruchomości. Przykładowo – we Wrocławiu za mieszkanie wykończone pod klucz w nowym aparthotelu w centrum miasta (z recepcją, windą itp.) oferent w WGN policzył sobie 8100 zł za metr kwadratowy. 30 metrowa kawalerka została wyceniona na 240 tysięcy złotych. Stawka za metr kwadratowy w tym przypadku jest o około 2000 zł/ m kw. wyższa.

Condo i aparthotele to ciekawa alternatywa na rynku nieruchomości, która może zyskiwać na popularności. W systemie condo inwestor minimalizuje ryzyko, dzieli się nim z innymi inwestorami. Wg szacunków, roczna stopa zwrotu z tego typu najmu może wynieść nawet 6 – 9 proc. netto. Inwestorowi sprzyja też korzystna forma opodatkowania – niska stawka ryczałtu.

Z punktu widzenia klientów aparthotele powiększają dostępny wachlarz ofert na rynku i stają się ciekawą alternatywą między stricte hotelami a po prostu apartamentami na wynajem.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 25-07-2014
Print Friendly, PDF & Email