Nieruchomości luksusowe – coraz bogatsza oferta

W WGN w tym roku zdecydowanie przybyło ofert mieszkań o podwyższonym standardzie i apartamentów co oznacza, że nadeszły dla segmentu nieruchomości luksusowych lepsze czasy. Zainteresowanie drogimi, luksusowymi mieszkaniami w 2013 roku zdecydowanie wzrosło. Średnie ceny na rynku pierwotnym w WGN wynoszą około 8550 tys. zł za metr kwadratowy.

Nie jest to póki co jeszcze powrót sytuacji z pięciu, sześciu lat, kiedy tzw. mieszkania luksusowe cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, a tym samym bardzo szybko rosła też podaż. Recesja w branży wiele ambitnych planów deweloperskich zweryfikowała. Część inwestycji w ogóle nie została zrealizowana, a część została znacznie przeceniona. Mieszkania wyceniane na 14 tys. zł za metr kwadratowy niejednokrotnie osiągały poziom 8 – 9 tys.

Z drugiej strony kryzys odrzucił z rynku projekty słabsze, pozostawiając tylko te nieruchomości, które naprawdę zasługują na miejsce w tym segmencie. Należy też powiedzieć, że takie nieruchomości, nawet w gorszych czasach dla całego rynku, nadal trzymają ceny, gdyż jest to segment, który rządzi się innymi prawami niż rynek mieszkań popularnych.

Ilość nowych ofert w WGN pokazuje, że deweloperzy znów chętniej patrzą na realizacje luksusowe, co też jest potwierdzeniem zwiększonego popytu. Najwięcej transakcji dotyczyły segmentu popularnego, ale też zwiększa się sprzedaż mieszkań luksusowych. Przede wszystkim według ekspertów wpływ na taką sytuację miał zdecydowany wzrost transakcji gotówkowych, gdzie klienci decydowali się na zakup po długiej obserwacji rynku, przy najlepszej zależności ceny do jakości, czyli uważając nieruchomość jako inwestycję czy też lokatę kapitału.

Również motorem napędzającym cały rynek nieruchomości, szczególnie pod koniec roku są ostatnie szanse na kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości (stanowiły one w tym roku większość wszystkich udzielonych kredytów). Z kolei jak pokazują dane NBP, w 7 największych miastach wartość transakcji na rynku pierwotnym dokonanych za gotówkę po pierwszych sześciu miesiącach wyniosła ponad 1,6 mld i wzrosła rdr o ponad 300 mln zł. Eksperci WGN mówią, że wiele z tych transakcji dotyczyło właśnie mieszkań o segmentu Premium.

Ile trzeba aktualnie zapłacić za apartament w największych miastach Polski?

Około 9500 zł za m kw musimy zapłacić średnio za apartamenty z rynku deweloperskiego w Warszawie. Z kolei wyższe ceny mają mieszkania luksusowe z rynku wtórnego. Przeciętna cena za m kw. Jest wyższa o ok. 200 zł. Na wyższą cenę na rynku wtórnym wpływ ma stan wykończenia.
Cena metra kwadratowego apartamentów we Wrocławiu, wynosi średnio 8100 zł na rynku pierwotnym, natomiast na rynku wtórnym jest o 500 zł.
W Krakowie, ceny apartamentów na rynku pierwotnym kształtują się na podobnym poziomie jak we Wrocławiu, z kolei ceny mieszkań luksusowych z rynku wtórnego wynoszą 8500 zł za metr kwadratowy.

Trudno przewidzieć, czy podobne, zwiększone zainteresowanie segmentem Premium obroni się w przyszłym roku? Wygląda na to jednak, że rynek apartamentów osiągnął stabilizację. Wyszedł z kryzysu, zarówno poprzez ograniczenie podaży i redukcję cen, jak i sprzedawane apartamenty charakteryzują się naprawdę wysokim standardem. I oby taka tendencja utrzymała się w następnym roku.

Marcin Moneta / Dział Analiz WGN

Data publikacji: 23-12-2013
Print Friendly, PDF & Email