Ile trzeba płacić za wynajem apartamentu?

Zapłacisz przynajmniej 70 – 100 zł czynszu za wynajem metra kwadratowego luksusowego mieszkania w centrach takich miast jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk. Wysokie ceny spotykamy też m.in. w kurortach nadbałtyckich.

Z danych WGN wynika, że średnie ceny apartamentowych nieruchomości mieszkalnych na wiodących rynkach w kraju są przynajmniej o 100 proc. wyższe od stawek przeciętnych dla „zwykłych” mieszkań. Górne stawki cen transakcyjnych najbardziej prestiżowych nieruchomości apartamentowych przekraczają nawet 20 tys. zł/mkw., a więc są nawet czterokrotnie wyższe od przeciętnych cen w segmencie popularnym Dotyczy to jednak tylko wąskiej grupy nieruchomości luksusowych. Przeciętna cenowa dla polskiego segmentu premium kształtuje się natomiast na poziomie około 12 – 13 tys. zł/mkw.

Także czynsze najmu są podwyższone o przynajmniej 100 proc. w stosunku do rynkowych. W miastach takich jak Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk za zwykłe mieszkanie na wynajem płaci się około 30 – 33 zł/mkw. miesięcznie. Średni czynsz najmu 50 mkw. to około 1500 zł. W Warszawie przeciętny stawki najmu są nieco wyższe – wynoszą 40 – 45 zł., czyli w przypadku 50 mkw. około 2000 – 2200 zł.

Ile za wynajem apartamentu?

Najdroższe lokalizacje w naszym kraju to ścisłe centra wiodących miast, zabytkowe starówki, nowoczesne, luksusowe nieruchomości apartamentowe oraz topowe kurorty turystyczne – zwłaszcza nad morzem Bałtyckim. Na starówkach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, ewentualnie przy głównych ulicach handlowych przeciętne czynsze najmu wynoszą ok. 70 – 100 zł za metr kw. /miesięcznie.

Przykładowe oferty:

1) 114 metrowy apartament w nowym budownictwie na warszawskim Mokotowie – 8600 zł na miesiąc.
2) Mieszkanie na Ochocie, za dwa pokoje (57 mkw.) zapłaci czynsz na poziomie 4000 zł
3) 75 – metrowy apartament przy wrocławskim Rynku – 8000 zł miesięcznie
4) 40 mkw. w Jastrzębiej Górze nad Bałtykiem – 4650 zł
5) Ustka – apartament o powierzchni 85 mkw. – 6000 zł miesięcznie

Polski rynek apartamentów

Jest przede wszystkim młody, a więc dopiero zaczyna się rozwijać. Przez młody rozumiemy okres nie dłuższy niż 12, maksymalnie 15 lat. Po czasach PRL wąski zasób luksusowych nieruchomości tworzyły wyselekcjonowane mieszkania w zabytkowych kamienicach, w wiodących miastach. Rynku pierwotnego wówczas nie było w ogóle.

Ten zaczął rozwijać się dopiero po około 2005 roku. Wtedy to duzi, zagraniczni i polscy inwestorzy zaczęli realizować pierwsze naprawdę luksusowe, reprezentacyjne nieruchomości mieszkalne. Wśród topowych realizacji można wymienić m.in. Złotą 44 i Cosmopolitan w Warszawie, Sky Tower we Wrocławiu, Angel Wawel w Krakowie, czy Sea Towers w Trójmieście.

Wraz z rozwojem rynku pierwotnego luksusowych nieruchomości mieszkaniowych rośnie podaż odrestaurowanych obiektów na rynku wtórnym. Obecnie inwestorzy doceniają w większym stopniu starsze nieruchomości o dużym potencjale – zwłaszcza świetnie zlokalizowane kamienice.

Czym powinien cechować się apartament na wynajem? Oczywiście musi go wyróżniać świetna i z jakiegoś powodu niepowtarzalna lokalizacja – np. widok na panoramę miasta z tarasu, czy też na taflę jeziora, bądź morza. Oczywiście wykończenie powinno być najwyższej klasy. Apartament na wynajem powinien być też w pełni wyposażony. Pożądaną cechą jest recepcja w budynku i dostęp do dodatkowych usług – np. concierge.

Apartament, jako luksusowa nieruchomość mieszkalna, powinien być obiektem dużym. Często ten wymóg nie jest realizowany w praktyce, ale dobrze by było, żeby miał przynajmniej 75 – 80 mkw. Charakterystyczną cechą apartamentów są wysokie sufity, reprezentacyjny salon, duże przeszklenia i duży reprezentacyjny taras. Jeśli chodzi o wykończenia – w grę wchodzą wyłącznie materiały naturalne – kamień, wyższej jakości drewno itp. Pożądane są oczywiście rozwiązania energo i hałasochłonne.

Dagmara Komarnicka
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 16-06-2017
Print Friendly, PDF & Email