Specyfika poznańskiego rynku mieszkaniowego

Poznań to bardzo ciekawy wielkomiejski rynek mieszkaniowy, atrakcyjniejszy pod względem relacji ceny do lokalizacji niż inne porównywalne wielkością miasta w Polsce. Bogata oferta w segmencie apartamentów pozwala znaleźć dobrze zlokalizowane luksusowe mieszkanie w przystępnej cenie. Duży odsetek mieszkań kwalifikuje się też do programu MDM.

Z zestawienia cen transakcyjnych NBP wynika, że za nowe mieszkania w stolicy Wielkopolski należy płacić średnio 6200 zł od metra. Na rynku wtórnym średnia cenowa wynosi 5000 zł i jest znacznie niższa od stawek w porównywalnych wielkością miastach – w Warszawie (7170 zł). Krakowie (5780 zł) czy we Wrocławiu (5200 zł). Także – nieznacznie niższe – są ceny mieszkań nowych: w Warszawie wynoszą 7500 zł, w Krakowie 6340 zł, a we Wrocławiu kształtują się na podobnym poziomie – 6170 zł.

Poznań cechuje się  dosyć niskimi cenami segmentu Premium, który zresztą nie jest tu tak rozwinięty jak w Krakowie czy Warszawie. Stawki za apartamenty w dobrych lokalizacjach kształtują się już na poziomie 7,5 – 8 tys. zł. We Wrocławiu jest to 8,5 – 9 tys. a w Krakowie i Warszawie za świetnie zlokalizowane apartamenty trzeba płacić powyżej 10 tys. zł od metra kwadratowego.

Poznań to miasto, które ma do zaoferowania również łatwy dostęp do nieruchomości z dopłatą MDM, nawet w dobrych lokalizacjach. Odsetek oferty kwalifikującej się do programu jest wysoki, dzięki wysokim poziomom limitów cenowych, zbliżonych do stawek średnich. Nieruchomość z państwową dopłatą można kupić nawet w bardzo dobrej lokalizacji, ale minusem jest pośredni wpływ na wzrost cen nieruchomości.
Wg Amron – Sarfinblisko 60 proc. mieszkań w ofercie deweloperskiej z Poznania spełnia wymogi MDM, a na rynku pierwotnym takich mieszkań jest ponad 30 proc. Tym samym Poznań, to drugie po Łodzi z największych miast w Polsce, pod względem dostępności oferty z państwową dopłatą.

Jeśli chodzi o poznański rynek pierwotny najdroższe są takie lokalizacje, jak: Stare Miasto, Stare Winogrady, Rataje, Winiary, Sołacz, św. Łazarz oraz Grunwald Południe. Najtaniej nowe mieszkania kupimy natomiast w takich rejonach, jak: Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Starołęka Minikowo-Marlewo oraz Morasko-Radojewo.

Ceny oczywiście spadają wyraźnie, wraz z oddalaniem się na peryferie. W takich lokalizacjach na poznańskich rogatkach jak: Baranowo, Rokietnica, Plewiska, Głuszyna czy Junikowo stawki zaczynają się już od 3900 zł za metr, a przeciętne stawki kształtują na poziomie 4500 – 5000 zł.

 

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

 

Data publikacji: 20-12-2016
Print Friendly, PDF & Email