Rynek apartamentów – sprawdzamy najdroższe lokalizacje

Chcesz mieszkaniowego luksusu? Szykuj przynajmniej dwukrotność średnich stawek w twoim mieście. Tyle kosztują polskie apartamenty. Te „zwykłe” są wyceniane na przynajmniej 9 – 10 tys. zł/mkw. Najbardziej luksusowe mogą kosztować jednak i drugie tyle.

Polski rynek apartamentowy rozwija się od około 12 lat. To zakres czasowy, w którym zaczęły w naszym kraju powstawać pierwsze luksusowe inwestycje mieszkaniowe na rynku pierwotnym. Wcześniej segment apartamentowy reprezentowały wygodne mieszkania z rynku wtórnego, często przedwojenne – w centrach miast.

W okresie pierwszego boomu w mieszkaniówce, w czasach 2006 – 2008, w naszym kraju zrealizowano bardzo wiele nowych inwestycji reklamowanych jako apartamenty. Kryzys i pęknięcie bańki cenowej odsiało jednak z rynku projekty przewartościowane. Obecnie segment apartamentowy rozwija się stabilnie. Rośnie przede wszystkim podaż nieruchomości najbardziej luksusowych To w ciągu kilku ostatnich lat przybyło nam tego typu prestiżowych realizacji – np. Cosmopolitan i Złota 44 w Warszawie, Sky Tower i Ovo Apartments we Wrocławiu, Sea Towers w Gdyni czy też Angel Wawel w Krakowie.

Typologia apartamentów

Ile kosztują polskie apartamenty? Odpowiadając na to pytanie należy dokonać rozróżnienia na kilka kategorii nieruchomości z wyższej półki. Są to więc mieszkania o podwyższonym standardzie, apartamenty oraz apartamenty luksusowe.

Mieszkania o podwyższonym standardzie – wyróżniające się lepszym wykończeniem i lepszymi lokalizacjami od budownictwa popularnego, zwykle kosztują o około 1500 – 2000 zł/mkw. więcej od przeciętnych mieszkań, oferowanych np. z dopłatą MDM.

Apartamenty, czyli bardzo wygodne, duże mieszkania, z tarasami, w dobrych lokalizacjach, zapewniających bliskość centrum, ale też zieleń i ciszę w otoczeniu, wyceniane są w takich miastach jak Wrocław, Kraków, Warszawa na przynajmniej 9 – 10 tys. zł/mkw. Apartamenty poza cechami samych mieszkań powinny wyróżniać się m.in. wieloma dodatkowymi udogodnieniami – np. sauną, siłownią w budynku, basenem, salonem gier, salą bilardową itp.

Na koniec dodatkowe rozróżnienie w segmencie apartamentowym – a więc nieruchomości ze wszech miar luksusowe – z dodatkowymi udogodnieniami – recepcją, usługami concierge, penthouse’ami na górnych kondygnacjach, w budynkach prestiżowych i powszechnie rozpoznawalnych. Do tej kategorii zaliczamy właśnie takie realizacje jak choćby Złota 44. Ceny? Zaczynają się od około 20 tys. zł/mkw.

Na rynku wtórnym

Najdroższe nieruchomości używane, wystawiane na sprzedaż, to mieszkania w ścisłych centrach miast, w okazałych, prestiżowych lokalizacjach – jak np. starówki, w sąsiedztwie zabytków, budynków użyteczności publicznej itp. Rynek wtórny docenia budynki historyczne. Bardzo wysokie wyceny mogą uzyskiwać np. mieszkania w zabytkowych, odrestaurowanych kamienicach Trend na tego typu realizacje jest zresztą widoczny u deweloperów.

Ile płaci się za apartament na starówce dużego miasta? Przynajmniej kilkanaście tysięcy za metr kwadratowy. Aż ponad 14 tys. zł za metr kwadratowy kosztuje mieszkanie w zabytkowej kamienicy przy płycie wrocławskiego Rynku. Inny przykład to Łódź, gdzie za 74 – metrowy apartament w nowym budownictwie, z tarasem o pow. 30 mkw. trzeba zapłacić ponad 13 tys. zł.

Porównanie tego typu ofert do średnich cenowych (Wrocław – około 6000 zł/mkw/, Łódź – niecałe 5000 zł/mkw.) pokazuje, że mieszkania z górnej półki są przeciętnie droższe o 130 – 150 proc. od zwykłych lokali w segmencie popularnym.

Poza dużymi miastami tak wysokich wycen się prawie nie spotyka. Wyjątkiem są tu niektóre kurorty turystyczne – głównie nad morzem, ale nie tylko. W takich miejscach deweloperzy realizują luksusowe apartamentowce z myślą o inwestorach zainteresowanych rynkiem najmu. W ośrodkach takich jak Międzyzdroje, Świnoujście, Sopot świetnie położone mieszkania, tuż przy pasie nadmorskim, mogą kosztować nawet i po 20 tys. zł/mkw.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 16-08-2017
Print Friendly, PDF & Email