Przy plażach Bałtyku rosną luksusowe apartamenty

Wybrzeże Bałtyku to nowa, popularna obecnie lokalizacja dla inwestorów realizujących projekty nieruchomości luksusowych. Coraz więcej apartamentów powstaje w znanych kurortach turystycznych nad morzem, a ich ceny nie odbiegają od tych, jakie spotykamy w dużych miastach, w tym w Warszawie. Najdroższe luksusowe nieruchomości z widokiem na morze kosztują nawet ponad 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Wśród ogłoszeń WGN zauważamy obecnie dużą liczbę nowych inwestycji w takich lokalizacjach jak Gdynia, Gdańsk, Mielno, Świnoujście, Krynica Morska, Ustka, Mielno, Niechorze.
Turystyczna „mekka” nadbałtycka czyli popularne Mielno, to jedna z miejscowości szczególnie preferowanych przez inwestorów. Przeciętne ceny apartamentów w tym kurorcie wynoszą obecnie w WGN 9600 zł/ m kw., choć nie brak i nieruchomości droższych nawet o 10 tysięcy za metr. Dotyczy to nowych i najlepiej zlokalizowanych apartamentów.

Przykładem może być luksusowy apartament z 2013 roku z tarasem, przy promenadzie nadmorskiej. Cena w tym przypadku wynosi 19 tysięcy od metra. Nieruchomość mieści się w nowoczesnym, luksusowym kompleksie z dwoma basenami, własnym zejściem na plażę itp.

Nieco dalej na Zachód – w Kołobrzegu – spotykamy również dużą liczbę nowych realizacji, jednak ceny są nieco niższe. Średnia w WGN wynosi 9100 zł. Najdroższe apartamenty sięgają cenowo 12,5 tysiąca złotych/ m kw. Tak jest m.in. w przypadku apartamentów z 2013 roku w nowoczesnym kompleksie sanatoryjno – uzdrowiskowym, tuż przy plaży.

Nowe inwestycje apartamentowe to też domena Niechorza. Tu przeciętne stawki za mieszkania segmentu Premium wynoszą 10,5 tysiąca złotych. Deweloperzy realizują obecnie wiele projektów nowych osiedli w bardzo dobrym położeniu – tuż przy plaży, z widokiem na latarnię morską itp.

Zdecydowanie jednak najbardziej prestiżową lokalizacją okazuje się jednak ciągle Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia. W wieżowcu Sea Towers nad zatoką Gdańską, 92 metrowy apartament wyceniono na 2 mln zł. To najdroższa obecnie oferta w WGN. Cena metra wynosi ponad 21 tysięcy.

58

Popularna jest też Gdynia – Orłowo. Tu za apartament blisko morza trzeba płacić 13,5 tysiąca złotych. Gdynia okazuje się m.in. zdecydowanie droższa od sąsiedniego Gdańska, gdzie za apartamenty w Śródmieściu inwestorzy oczekują około 8,5 – 9 tysięcy złotych/ m kw.

Wśród luksusowych nieruchomości nadmorskich najdroższe – bez względu na lokalizacje – są nowe realizacje, w obiektach o bardzo dobrym położeniu, blisko plaży, przy promenadzie, w otoczeniu hoteli, restauracji itp. Luksusowe apartamenty są tym droższe, im oferta jest bardziej kompleksowa. Najwyższe wyceny dotyczą także tych nieruchomości, które zapewniają kompleksową ofertę rozrywkowo – usługową, czyli np. mają własne baseny, restaurację, saunę czy solarium.

Duża liczba inwestycji segmentu Premium nad Bałtykiem pokazuje, że inwestorzy ciągle postrzegają je jako perspektywiczne i dochodowe. To dowód, że polski rynek apartamentów się rozwija. Pojawiają się też nowe lokalizacje, nie tylko ograniczone do największych miast.

Wielu obserwatorów rynku apartamentów zadawało sobie ostatnio pytanie o jego kondycję, w kontekście upadku prestiżowej inwestycji Złota 44, w Warszawie. Przypomnijmy, że ceny były tam wyraźnie wygórowane – za najlepsze mieszkania liczono nawet po 60 tysięcy od metra, czyli kilka razy więcej od średnich cenowych. Ostatecznie jednak sprzedaż była niezadowalająca.

Czy to jednak oznacza, że polski rynek nieruchomości luksusowych jest zbyt słaby, by przyjąć drogie projekty? Naszym zdaniem – nie. Co prawda upadek Złotej pokazał granicę cenową dla apartamentów, ale wcale nie oznacza słabości całego rynku.
W WGN widzimy wręcz jego dynamiczny rozwój. Pojawia się coraz więcej bardzo dobrych nieruchomości o wysokim standardzie i dostosowanych cenowo. Wzrosła świadomość i inwestorów i klientów, którzy nie windują już tak chętnie cen, jak to miało miejsce przed kryzysem na rynku, kiedy często windowano stawki nawet za mieszkania zdecydowanie poniżej standardu Premium.

Obecnie takich zjawisk już się nie spotyka, a z drugiej strony najlepsze realizacje nadal trzymają swoje ceny. Powstaje też wiele nowych apartamentów m.in. w kamienicach, zabytkowych zamkach, pałacach i w bardziej zróżnicowanych lokalizacjach.

 Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 23-07-2014
Print Friendly, PDF & Email