Za przynajmniej 5 tysięcy złotych wynajmiesz apartament

W dużych miastach Polski i kurortach turystycznych – to tu przede wszystkim przybywa apartamentów. Rynek luksusowych mieszkań się rozwija. Dostępna jest coraz większa oferta i coraz więcej lokalizacji. Inwestorzy w dużej mierze wykorzystali okres spowolnienia na rynku nieruchomości i szukali okazji cenowych. Skutek to większa pula apartamentów. Ceny najmu tych najdroższych sięgają w WGN nawet 9 tysięcy złotych miesięcznie. Stawki za metr kwadratowy są w takich przypadkach nawet o 100 procent wyższe od tych za zwykłe mieszkania.

Rynek najmu charakteryzuje się niewielkimi zmianami cenowymi. Dominują raczej niewielkie i sezonowe wahania. W dużych miastach poza Warszawą stawki czynszu wynoszą około 30 – 35 zł (Wrocław, Kraków, Gdańsk), 23 -25 zł (Poznań, Katowice, Łódź). W Warszawie wynajem mieszkania to koszt około 45 – 48 zł od metra kwadratowego.

2 – 3 pokojowe mieszkanie do 60 m kw. we Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku kosztuje średnio około 2000 zł miesięcznie. W stolicy jest to często ponad 1000 zł więcej.

Warto zaznaczyć, że stawki za apartamenty często nie różnią się znacznie od tych za zwykłe mieszkania, a wysoka cena to skutek dużego metrażu, jednak z drugiej strony najdroższe oferty dotyczą właściwie wyłącznie segmentu apartamentowego.

Obecny rekord w WGN to 119 zł miesięcznie za metr kwadratowy apartamentu na nowym osiedlu w Katowicach. Chodzi o centralną, rozpoznawalną i bardzo dogodną lokalizację – blisko autostrady A4 i galerii handlowej Silesia City Center.

We Wrocławiu za 40 metrową, ekskluzywną garsonierę zlokalizowaną przy Rondzie Powstańców Śląskich, a więc w ścisłym centrum, w atrakcyjnym, nowym budynku, trzeba zapłacić miesięcznie ponad 80 zł/ m kw.

W Gdyni jedna z najbardziej rozpoznawalnych lokalizacji nad Bałtykiem, czyli apartament w wieżowcu Sea Towers nad Zatoką Gdańską wyceniono na 60 zł za metr. Czynsz, który za 92 metry kwadratowe wynosi 5500 zł miesięcznie.

Jak widzimy za najlepsze oferty należy płacić nawet kilka razy więcej od cen wynajmu mieszkań. Koszt najmu w pełni umeblowanej nieruchomości w bardzo dobrym położeniu wyniesie około 4000 – 4500 zł.

Oprócz dużych rynków, podaż polskich apartamentów kumuluje się nad bałtyckim wybrzeżem. Chodzi przede wszystkim o znane kurorty turystyczne. Wśród ofert WGN wyraźnie widać zwiększenie liczby tych z takich lokalizacji jak Mielno, Łeba, Krynica Morska, Sopot, Świnoujście itp.

Zwiększona podaż dotyczy zarówno cen najmu, jak i sprzedaży. Jeśli ktoś poszukuje apartamentu nad morzem na własność powinien się liczyć z wydatkiem 8,5 – 14 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Te najbardziej prestiżowe oferty – tak jak w przypadku Sea Towers w Gdyni będą wycenione na ponad 20 tysięcy. Całkowita cena 90 metrowego apartamentu w tej lokalizacji wynosi 2 mln zł.

Jeśli chodzi o ceny najmu – tu nie widać większych różnic między wybrzeżem a największymi miastami. Oscylują one między 50 a 70 zł za metr. Mowa oczywiście wyłącznie o ofertach Premium.

Rynek wynajmu apartamentów oraz mieszkań reaguje stabilnie na zmiany koniunktury. Przynajmniej do tej pory tak było. Od kilku lat ceny zmieniają się nieznacznie i raczej sezonowo. Również teraz szacuje się, że jeśli pojawią się obniżki, to nie większe niż 1 – 2 procent.

Najwyższe czynsze dotyczą apartamentów położonych centralnie, bądź w nietypowych bardzo prestiżowych lokalizacjach. Chodzi więc np. o centra miast, bądź otoczenie wyjątkowe ze względu na przyrodę, historię itp. Liczy się wiek budynku. Generalnie zauważamy dominację cenową nowego budownictwa, choć wyjątek stanowią tu wyremontowane prestiżowe obiekty takie jak np. zabytkowe kamienice.

W cenie są oczywiście takie udogodnienia jak usługi związane z rozrywką – czyli np. siłownia w budynku, sauna bądź solarium. Parking podziemny, brama na pilota, monitoring itp. to już właściwie standard. Najdroższe apartamenty w WGN są w pełni umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD oraz elektronikę. Liczy się nowoczesny wystrój, ale też dobra jakość materiałów, ewentualnie styl retro i dostosowany do tego rodzaj umeblowania.

Monika Prądzyńska / Dział Analiz WGN

Data publikacji: 18-07-2014
Print Friendly, PDF & Email