Mieszkać pod chmurami – ile kosztują apartamenty w wieżowcach?

Apartament na ostatnim, najwyższym piętrze budynku to penthouse, który jest oczywiście synonim luksusu. W Polsce na tak drogi luksus mogą pozwolić sobie tylko nieliczni, ale również mało jest u nas drapaczy chmur. Mamy kilka sztandarowych lokalizacji, o których należy tutaj wspomnieć. Oczywiście należą do nich Złota 44 w Warszawie, Sky Tower we Wrocławiu i Sea Towers w Gdyni.

W Warszawie apartament na najwyższym piętrze w „Żaglu Liebeskinda”  kosztuje prawie 20 mln zł, a generalnie ceny apartamentów znajdują się w przedziale 25 – 65 tys. zł za m kw. Jednak jak wiadomo nie sprzedają się zbyt dobrze.
Za luksus mieszkania na 47 piętrze wieżowca, w najwyższym apartamencie wrocławskiego Sky Tower, trzeba zapłacić 2,8 mln zł.
Z kolei w Gdyni w Sea Towers, położonym nad samą Zatoką Gdańską za 92 – metrowy apartament na 19 piętrze tego drapacza chmur musimy zapłacić niecałe 2 mln zł, co daje 21 tysięcy za metr kwadratowy.

Widać z tego, że za luksus mieszkania na wyższej kondygnacji w drapaczu chmur, musimy wyłożyć od kilku do kilkunastu milionów złotych.
Ale również apartamenty na ostatnich piętrach nieco niższych budynków są bardzo drogie. Na przykład, jedna z ofert WGN to luksusowe mieszkanie na sprzedaż znajdujące się na 7 piętrze, 8 piętrowego budynku w Forcie Bema w Warszawie, którego cena wynosi za 1,1 mln zł.

Czy w związku z nieudaną inwestycją Złota 44, polski rynek nieruchomości jest wystarczająco chłonny na tak drogie realizacje? Trudno jednoznacznie na te pytania odpowiedzieć. Na pewno tezy tej nie potwierdza zjawisko obserwowane chociażby w WGN, gdzie widać zwiększoną podaż apartamentów, nie tylko w dużych miastach, ale przede wszystkim w nadmorskich kurortach.

Z ofert zamieszczonych w WGN wynika, że tego typu mieszkania zlokalizowane na wyższych piętrach, są wyżej wyceniane. W przeciwieństwie do rynku zwykłych mieszkań, gdzie wyższe piętro postrzegane jest często jako wada a nie zaleta.
90 metrowe mieszkania i większe, na piętrach wyższych niż 4., obecnie w WGN kosztują średnio 9200 zł za m kw. Mieszkania na piętrach poniżej 4. piętra okazują się aż o ponad 2000 zł na metrze tańsze. Ich przeciętna stawka rynkowa to 6700 zł za m kw.
Apartamenty na wyższych kondygnacjach również są droższe we wspomnianych wcześniej nadmorskich kurortach, co jednak zupełnie zrozumiałe, ze względu na możliwość posiadania widoku na morze.
117. metrowy apartament w Gdyni – Orłowie, na 4 piętrze, w budynku pięciokondygnacyjnym, z tarasem skierowanym na oddalone o kilkadziesiąt metrów morze, kosztuje 1,6 mln zł.
Z kolei apartament na drugim piętrze, bez widoku na Bałtyk, kosztuje tylko połowę z tej sumy. Cena 117 – metrowego lokalu wynosi 750 tys.
Piętro ma również znaczenie, choć nie zawsze chodzi tylko o samą wysokość, co o walory związane z pięknym widokiem.

Rynek penthouse’ów z prawdziwego zdarzenia ogranicza się w naszym kraju oczywiście na razie do kilku najbardziej prestiżowych lokalizacji. Niepowodzenie inwestycji Złota 44 w Warszawie nie powinno oznaczać, że rynek nie jest jeszcze gotowy na takie realizacje. Wiele przykładów z WGN potwierdza, że wprawdzie nie w wieżowcach, ale jednak coraz częściej nowe w wysokich budynkach wyrastają apartamenty, które uzyskują znaczne wyceny.
Jednak mimo tego od rozwiniętego rynku luksusowych apartamentów w drapaczach chmur spod znaku Zachodu ciągle sporo nas dzieli.

Marcin Moneta/Dział Analiz WGN

Data publikacji: 28-04-2014
Print Friendly, PDF & Email