Luksusowe apartamenty w Polsce pod lupą badaczy

Polscy bogacze inwestują w luksusowe apartamenty głównie w kraju. Wg nich luksus zaczyna się od ceny wynoszącej przynajmniej 16 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Odbiorcami polskiego segmentu nieruchomości Premium są głównie osoby zasiadające na kierowniczych stanowiskach, menadżerowie, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów. Apartamenty kupują najczęściej po 40 – tce.
Taką charakterystykę polskich klientów rynku luksusu w nieruchomościach dostarcza raport za 2015 rok KPMG i REAS pt „Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce”.
Wg autorów raportu segment apartamentów  w naszym kraju stanowi około 4 do 6 proc. całego rynku mieszkaniowego. Roczna wartość transakcji to około 460 mln zł.  Wg REAS średnie ceny wynoszą od 8800 zł/ mkw. w Poznaniu do ponad 16 tys. zł/ mkw. w Warszawie. Wg analityków WGN zasadny jest podział na apartamenty „popularne” z cenami w wiodących miastach na poziomie średnim wynoszącymi około 10  tys. zł (w Warszawie jest to około 12 tys.) oraz apartamenty najbardziej luksusowe, gdzie stawki zaczynają się od około 20 tys. Jeśli chodzi o górne granice cenowe – spośród najbardziej znanych i rozpoznawalnych projektów można podać przykład Złotej 44 w Warszawie, ze stawkami maksymalnymi na poziomie 40 tys. zł od metra kwadratowego.
Standardem polskich nieruchomości luksusowych jest monitoring, który posiada 95 proc. inwestycji. W recepcję wyposażonych jest 74 proc. Klimatyzację ma blisko połowa (48 proc.), ochronę 31 proc. 24 proc. inwestycji oferuje swoim mieszkańcom salon fitness, 21 proc. saunę, a 17 proc. basen. Usługi concierge ma 13 proc. luksusowych mieszkań, wybudowanych w naszym kraju po 2009 roku.
Należy zaznaczyć, że grono bogaczy w Polsce, których stać na luksus, na tle Zachodu, jest ciągle niewielkie.  W terminologii międzynarodowej osoby, które są odbiorcami rynku dóbr luksusowych, określa się jak HNWI (ang. high net worth individuals). Pod tym pojęciem kryją się ludzie, którzy dysponują aktywami płynnymi wynoszącymi co najmniej milion dolarów. W Polsce ich liczbę szacuje się na około 47 tys.  Dla porównania w Grecji taki osób jest 90 tysięcy, w Niemczech blisko 2 mln, a we Francji 2,5 mln. Polacy jako społeczeństwo  ciągle plasują się w unijnym ogonie (23 miejsce), jeśli chodzi o bogactwo. W 2014 roku na jednego obywatela naszego kraju przypadał majątek wart około 22 tys. dolarów. Średnia unijna  to 153 tys. dolarów.
Kto w Polsce jest właścicielem luksusowej posiadłości lub apartamentu? Spośród osób badanych odpowiedź twierdzącą dało ponad 60 proc. respondentów o dochodach miesięcznych wynoszących powyżej 20 tysięcy złotych i 47 proc. osób, które zarabiają w przedziale od 10 do 20 tysięcy.
Z dysproporcji w zamożności w porównaniu do Europy Zachodniej wynika fakt, że polscy milionerzy inwestują w nieruchomości luksusowe głównie w Polsce. 99 proc. badanych udzieliło właśnie takiej odpowiedzi.
Polscy posiadacze apartamentów to najczęściej przedstawiciele kadry kierowniczej np. menadżerowie dużych korporacji. Spory odsetek nieruchomości przypada też na prywatnych przedsiębiorców, a na trzecim miejscu są osoby wykonujące wolne zawody – np. notariusze, adwokaci itp. Wśród respondentów o ponadprzeciętnych dochodach, zajmujących wyżej wymienione stanowiska, co najmniej połowa zadeklarowała posiadanie luksusowej nieruchomości. Mniejszy udział nabywców (25%) występuje w grupie pracowników umysłowych i  specjalistów. Jeśli chodzi o wiek – najczęściej apartamenty kupują ludzie „po czterdziestce” (ponad połowa respondentów). Z kolei w najmłodszej grupie wiekowej (do 30 lat) na luksus może sobie pozwolić około 33 proc. badanych.
Jaki jest ich tryb życia, upodobania, usługi z których korzystają? Z badań wynika, że blisko połowa osób o dochodach wynoszących przynajmniej 20 tys. zł regularnie żywi się w luksusowych restauracjach oraz korzysta z usług typu housekeeping, natomiast jedna trzecia ma prywatnego trenera sportowego. Z kolei usługi concierge okazjonalnie znajdują odbiorców u 17 proc. osób bardzo zamożnych.
Luksus w nieruchomościach, wg osób, które stać na drogie apartamenty, zaczyna się od ceny wynoszącej przynajmniej 16 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Cezura cenowa u osób bardzo zamożnych (dochody powyżej 20 tys. zł miesięcznie) jest nieco wyższa i wynosi 17 tys. zł od metra. Jak podkreślają autorzy raportu: zauważalne jest także zróżnicowanie  w postrzeganiu luksusowych nieruchomości ze względu na płeć.  W oczach badanych mężczyzn  minimalna cena za jeden metr kwadratowy luksusowego apartamentu wynosi nieco ponad 17 tys. zł, podczas gdy kobiety były skłonne uznać za wartość graniczną już 14,6 tys. zł.

Marcin Moneta, Dział Analiz WGN

Data publikacji: 30-12-2015
Print Friendly, PDF & Email