Apartamenty nad Bałtykiem

Morze Bałtyckie ma niepowtarzalny klimat, którego nie znajdziemy z żadnej części Polski. Piaszczyste plaże przyciągają turystów spragnionych wypoczynku. Dzięki temu jest to atrakcyjny region pod zakup apartamentów mieszkalnych.

Przyjrzeliśmy się temu tematowi w celu odnalezienia najbardziej atrakcyjnych miejsc pod zakup apartamentów na Polskim wybrzeżu. Uwagę zwróciliśmy na liczbę ofert, atrakcyjność lokalizacji (odległość do plaży, widok na morze itp.), warunki zakupu (możliwość wynajmu apartamentu przez resztę roku) oraz cenę. Wszystkie dane zostały zebrane z najpopularniejszych ogólnodostępnych serwisów ogłoszeń nieruchomości a także ze stron deweloperów. Wytypowaliśmy 10 miast, które uznaliśmy za najatrakcyjniejsze pod kątem sprzedaży apartamentów.

Półwysep helski to miejsce, które nadaje się idealnie do aktywnego i zarazem spokojnego wypoczynku. Uznawane jest za raj dla amatorów sportów wodnych takich jak np. windsurfing. Rynek sprzedaży apartamentów jest bogaty w oferty, zawiera ponad 150 ofert. Ceny są tu wysokie, jednak kupujący otrzymują w zamian wysoką jakość. Dostępnych ofert apartamentów dotyczy tych zlokalizowanych blisko plaży, część z nich ma nawet widok na morze. Większość deweloperów oferuje dwie możliwości zakupu. Jedna to pełna własność, a druga -i dostęp do apartamentu w każdej wolnej chwili właściciela, albo dostęp tylko przez miesiąc lub 15 dni. Przez pozostały czas apartamenty są wynajmowane a część zysków trafia do właściciela apartamentu.

Ceny we wszystkich wymienionych miastach półwyspu helskiego są podobne. Za m2 luksusowych i wyposażonych mieszkań o powierzchni od 30 m2 do 80 m2 należy zapłacić od 10,000 złotych za m2 do nawet 18,000 złotych za m2.
Trójmiasto jest miejscem często wybieranym przez turystów. Jednak pod kątem sprzedaży apartamentów nie jest wyjątkowo atrakcyjne. Najniższe ceny sprzedaży apartamentów znaleźć można w Gdańsku, w którym wybór jest naprawdę duży ( ponad 330 ofert), tam m2 apartamentu kosztuje od 7,000 do 10,000 złotych. Niewiele jest jednak apartamentów położonych blisko morza. Większość to ekskluzywne mieszkania znajdujące się głębi miasta, usytuowane na luksusowych osiedlach. Podobnie sytuacja przedstawia się w Gdyni. Znajdują się tam dwa kompleksy apartamentów, w których w tej chwili są dostępne apartamenty na sprzedaż, znajdujące się w bezpośredniej okolicy plaży. Pozostałe oferty sprzedaży apartamentów dotyczą mieszkań mieszczących się w centrum miasta. W Gdyni dostępnych jest ponad 170 ofert sprzedaży apartamentów. Cena za wynosi od 7,000 do 12,000 złotych. Najdroższy w Trójmieście jest Sopot, tam m2 apartamentu na sprzedaż kosztuje od 9,000 złotych do nawet 15,000 złotych. Apartamenty te są jednak często zlokalizowane blisko plaży lub molo. Odnotowaliśmy tam 66 ofert sprzedaży apartamentów.

W Mielnie jest sporo ofert, bo aż 142 ogłoszenia. W przeważającej mierze apartamenty znajdują się tu blisko plaży. Jest dużo ofert sprzedaży apartamentów z widokiem na morze a ceny w porównaniu do poprzednio opisanych miast są niższe. Koszt m2 to około 6,000 złotych do około 10,000 złotych. Większość ofert dotyczy luksusowo umeblowanych apartamentów. Można również trafić na apartamenty w stanie deweloperskim.

Opisując najbardziej atrakcyjne miejsca Bałtyku należy wspomnieć o Międzyzdrojach. Znajduje się tam bogata oferta apartamentów na sprzedaż (niemal 230 apartamentów). Większość z nich znajduje się przy plaży lub ma widok na morze. Ceny są dość atrakcyjne, ponieważ można znaleźć w pełni wyposażone nieruchomości już od 6,000 złotych za m2.

Również atrakcyjne, choć nieco bardziej kameralne miejsce na własnynadmorski apartament to Świnoujście. Ceny są tu najatrakcyjniejsze na całym wybrzeżu, a i oferta jest bogata (prawie 180 ogłoszeń). W ciągu ostatniego miesiąca cena za m2 apartamentu (posiadającego widok na morze) mieściła się w granicach od 7,000 złotych do 9,000 złotych. 90 procent ofert dotyczy ekskluzywnych apartamentów z balkonem albo tarasem, w pełni umeblowanych w nowoczesnym stylu.

Wybór atrakcyjnego miejsca, w którym chce się posiadać prywatny nadmorski apartament jest wyborem subiektywnym. Należy zastanowić się, co jest najistotniejszym czynnikiem – cena, lokalizacja, możliwość zarobienia na inwestycji?
Wszystkie opisane powyżej miasta wydają się mieć przybliżoną ofertę, ale gdyby się przypatrzyć, to różnią się one na tyle, że każdy wyszuka coś dla siebie.

Justyna Ocimek
WGN

Data publikacji: 28-10-2013
Print Friendly, PDF & Email