Przeludnienie w polskich mieszkaniach

Według danych z października z 2012 roku prezentowanych przez Eurostat, w polskich mieszkaniach dochodzi do bardzo poważnego przeludnienia. Średni wskaźnik przeludnienia według standardu wyznaczonego przez Unię Europejską, wynosi 17,6 procent. Ile natomiast jest w Polsce? Polska w 2010 roku zajęła trzecie miejsce z 47,5.procentowym wskaźnikiem przeludnienia. To naprawdę alarmujący wynik.

Wyższy wskaźnik przeludnienia odnotowano w Rumunii, która zajęła drugą pozycję z wynikiem 54,9 procent przeludnienia. Na pierwszym miejscu, a zarazem najgorszym pod kątem przeludnienia w mieszkaniach, znalazła się Łotwa. Tutaj wskaźnik przeludnienia wyniósł w 2010 roku aż 57,1 procent. Co jest powodem tak złej pozycji Polski na skali przeludnienia w mieszkaniach?

Bardzo duży wpływ na tak zła pozycję Polski mają normy mieszkaniowe ustalone przez Unię Europejską. Według Unii standardem jest, iż na jedną osobę w gospodarstwie domowym przypada jeden, własny pokój. Ponadto w mieszkaniu powinien znajdować się jeden pokój do wspólnego użytku. Z normy tej wynika, że nawet, jeśli singiel mieszka w kawalerce zupełnie sam, to jego mieszkanie już jest przeludnione. Powinien on bowiem zamieszkiwać w mieszkaniu dwupokojowym, gdzie jedno z pomieszczeń stanowiłoby jego prywatną sypialnię, zaś drugie pomieszczenie byłoby do użytku ogólnego, a więc do przyjmowania gości. Idąc tym torem, jeśli małżeństwo chciałoby zamieszczać z dwójką dzieci w mieszkaniu, to powinni rozglądać się za mieszkaniem 5.ciopokojowym. Jak na Polskie warunki wydaje się to wręcz absurdalne, gdyż większości Polaków, a tym bardziej rodzin z dziećmi, nie stać nawet na trzypokojowe lub czteropokojowe mieszkanie. Nie dziwi nawet widok rodzin 2 + 2, zamieszkujących w mieszkaniach dwupokojowych.

Spora część Polaków, chcąc kupić swoje własne mieszkanie, decyduje się na jego nabycie przy wsparciu kredytu hipotecznego. Mieszkania, jakie Polacy kupują najczęściej, to nieruchomości o powierzchni między 40 a 60 metrów kwadratowych, dwu- lub trzypokojowe. Europejski standard niestety w zupełności nie przystaje do Polskiej rzeczywistości.

Ile czteroosobowa rodzina musiałaby wydać na mieszkanie, które spełniałoby Unijne normy?
W rzeczywistości mieszkania pięciopokojowe można kupić w niekiedy naprawdę korzystnych cenach. Zdarzają się oferty, gdzie za mieszkanie pięciopokojowe zapłacilibyśmy mniej, niż za lokum z trzema pokojami w tym samym mieście. Uzasadnienie jest dość proste. Większy metraż równa się wyższemu czynszowi, a także większym opłatom za media. Już samo ogrzanie tylu pomieszczeń w okresie zimowym wpłynie znacząco na wysokość rachunków.

Poniżej przedstawiamy przykładowe mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego, pięciopokojowe, w ramach oferty WGN.

102.metrowe mieszkanie w Zgorzelcu, w woj. dolnośląskim, zostało wystawione na sprzedaż za kwotę 199.000 PLN. Jest to mieszkanie dwupoziomowe w średnim standardzie.

Jeśli poszukujemy nieruchomości w Ostrowie Wielkopolskim, w woj. wielkopolskim, to za kwotę równych 200.000 PLN możemy nabyć również dwupoziomowe mieszkanie w średnim standardzie. Dość atrakcyjnym elementem nieruchomości jest kominek znajdujący się w przestronnym, 40.metrowym salonie.

Za mieszkanie o powierzchni 104,00 m2 w Słupsku, w woj. pomorskim, zapłacilibyśmy kwotę 255.000 PLN. Za taką sumę pieniędzy możemy stać się właścicielem nieruchomości w średnim standardzie z dużym, zazielenionym tarasem.

W Ełku, w woj. Warmińsko-mazurskim, do sprzedania jest mieszkanie pięciopokojowe o powierzchni 114,61 m2. Jest to eleganckie, dwupoziomowe mieszkanie o podwyższonym standardzie. Oferent wystawił je na sprzedaż za kwotę 349.000 PLN.

W centrum Inowrocławia, w woj. Kujawsko-pomorskim, do sprzedania jest mieszkanie o powierzchni 137,00 m2. Jest to mieszkanie o podwyższonym standardzie, wystawione na sprzedaż za kwotę 350.000 PLN.

Za kwotę 570.000 PLN moglibyśmy nabyć naprawdę luksusowe mieszkanie w Szczecinie, w woj. Zachodniopomorskim. Jest to dwupoziomowy lokal mieszkalny wykończony z naprawdę ekskluzywnych materiałów. Mieszkanie ma powierzchnię 144,00 m2.

Najdroższy w ofercie WGN jest luksusowy, pięciopokojowy apartament o powierzchni 260,00 m2. Dwupoziomowe mieszkanie zostało urządzone w naprawdę ekskluzywny i nowoczesny sposób. Oferent określił cenę tej niesamowitej nieruchomości na kwotę 2.100.000 PLN. Mieszkanie znajduje się w Krakowie, w woj. małopolskim.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 28-11-2013
Print Friendly, PDF & Email