Prywatny apartament w górach

Wiele osób marzy o tym, by mieć apartament w górach. Jak prezentuj się sytuacja na rynku sprzedaży nieruchomości w górskich miejscowościach? Czy podobnie jak na polskim wybrzeżu ofert nie brakuje? Postanowiliśmy zweryfikować to analizując rynek sprzedaży apartamentów mieszkalnych w okolicy: Tatr, Karkonoszy, Gór Izerskich oraz Gór Stołowych.

Mówiąc o Tatrach niemal każdy myśli o Zakopanym, dlatego w tej analizie nie mogliśmy pominąć tego miasta. Rynek sprzedaży apartamentów jest tam bogaty (aż 74 oferty). Znajdziemy oferty wybudowanych już apartamentów, gotowych do zamieszkania, jak i nieruchomości będących w stanie deweloperskim. Jak w przypadku wielu już dzisiaj apartamentowców, i w Tatrach można nabyćapartament z możliwością czerpania z niego korzyści finansowych przez większość roku. Polega to na wynajmowaniu swojego apartamentu dla hotelu przez okres 11 miesięcy w ciągu roku i otrzymywaniu za to części zysków.

W Zakopanym istnieje możliwość zakupu apartamentu niemal dowolnego metrażu, jaki się chce – od 35 m2 do 100 m2. Najwięcej ofert dotyczy apartamentów o powierzchni od 35 m2 do 60 m2. Ceny za metr kwadratowy powierzchni nie należą do niskich, gdyż wahają się w granicach od 10,000 zł do 16,000 zł. W większości ofert cena zawiera wliczone miejsce postojowe oraz komórkę lokatorską.

W Karkonoszach, w przypadku Szklarskiej Poręby oferta sprzedaży apartamentów jest również bogata – ponad 120 ogłoszeń. Są o zarówno ogłoszenia prywatnych sprzedawców, jak również duże inwestycje w pensjonatach wyposażonych w SPA i WALLNES, które oferują w pełni urządzone oraz przygotowane do wypoczynku apartamenty z możliwością czerpania z tego korzyści pieniężnych przez 11 miesięcy w roku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że apartament w górach z możliwością wynajmu go hotelowi przez większość roku bardzo korzystny – funkcjonuje on bowiem przez cały rok, skupiając miłośników wypraw górskich i narciarstwa. Na tym oferowane są apartamenty o powierzchni od 28 m2 do 135 m2. Ceny jednak są znacznie korzystniejsze niż w przypadku Tatr. Najtańszy apartament można kupić już od 4,500 zł/m2 do 9,000 zł/m2.

Kupujący zainteresowani nabyciem apartamentu mieszkalnego w okolicy Gór Izerskich nie będą mieli już tak bogatego wyboru. Na chwilę obecną apartament można nabyć wyłącznie w Świeradowie Zdroju, ale i tam jest tylko jedna inwestycja – apartamenty w stanie deweloperskim. W chwili obecnej dostępne zostały jeszcze 4 wolne apartamenty. Ogólnie apartamenty dostępne są w metrażach od 28 m2 do 63,5 m2 Każde luksusowe mieszkanie wyposażone jest w balkon. Cena za metr kwadratowy waha się od 3,000 zł do 3,600zł.

W Górach Stołowych sytuacja na rynku sprzedaży apartamentów nie prezentuje się dużo lepiej. Tylko w Polanicy Zdrój możemy znaleźć oferty sprzedaży apartamentów mieszkalnych – łącznie jest ich 68. Są to apartamenty w stanie deweloperskim. Dostępne powierzchnie to od 24 m2 do 106 m2. Cena za metr kwadratowy wynosi 4,490 zł, a więc jest bardzo atrakcyjna.

Iwona Hryncewicz
Doradca ds. Nieruchomości

Data publikacji: 28-10-2013
Print Friendly, PDF & Email