Lepszy apartament czy duże mieszkanie do remontu?

m.paluchDecydując się na zakup mieszkania stajemy często przed problemem, jak powinno wyglądać: jaki powinno mieć metraż, ilość pokoi, stan wykończenia itp. Równie ważna co wygląd, jest lokalizacja i cena. Zdarza się jednak, że kupującemu zależy nie tyle na pieniądzach, co komforcie i jakości wykończenia mieszkania. W obecnych czasach coraz modniejsze staje się urządzanie mieszkań na wzór prawdziwych apartamentów. Co więc opłaca się bardziej – kupno gotowego apartamentu, czy może dużego mieszkania do remontu?

Ogólnie uważa się, że apartament powinien mieć co najmniej 3-4 pokoje i powierzchnię większą, niż 100 m2. Dodatkowo powinien on znajdować się w nowym budynku, gdzie lokatorzy będą mieli zapewniony parking oraz ochronę lub monitoring. Ważną kwestią jest również lokalizacja. Apartamenty powinny być zlokalizowane w centrach miast, albo w miejscach uważanych za atrakcyjne, np. w najbardziej pożądanych dzielnicach. Niestety, ceny apartamentów najczęściej przewyższają możliwości przeciętnego Polaka.

Co więc, jeśli marzymy o zamieszkaniu w luksusowym miejscu, a nie stać nas na zakup apartamentu? Warto rozważyć kupno dużego mieszkania i wyremontowanie go w luksusowym stylu.
Postanowiliśmy zweryfikować pod kątem cenowym oferty apartamentów i dużych mieszkań z rynku wtórnego w ramach WGN.

W Warszawie na sprzedaż wystawiono elegancki, luksusowy apartament, zlokalizowany w Śródmieściu. Na metrażu około 113,00 m2 rozmieszczone są 4 duże pokoje. Budynek znajduje się jedynie 300 metrów od parku Saskiego i wyposażony jest w elegancką portiernię. Apartament wykończono w wysokim standardzie (podłogi z olejowanego, grubego, dębowego drewna, wysokie okna, loggia, luksusowe elementy wykończenia łazienki, klimatyzacja w salonie). Właścicielem tego wspaniałego apartamentu możemy stać się za kwotę 2.260.000 PLN.

Jeżeli rozglądamy się za bardziej malowniczą lokalizacją, to w Gdyni wystawiono na sprzedaż luksusowy apartament zlokalizowany w kompleksie „Orłowska Bryza”. Jest to apartament 4.pokojowy o powierzchni 117,00 m2, wykończony przez znanego projektanta. Przy jego wykańczaniu zadbano o najmniejszy szczegół, w tym o oświetlenie LED, które tworzy niesamowity klimat, oraz sejf na kosztowności właściciela. W budynku znajduje się całodobowa ochrona oraz monitoring. Cena apartamentu to 1.590.000 PLN.

Ostatnią propozycją jest luksusowy apartament zlokalizowany w Gdańsku. Jego powierzchnia to trochę ponad 131,50 m2. Do dyspozycji mamy 5 wykończonych pokoi, rozmieszczonych na dwóch kondygnacjach. Budynek zlokalizowany jest nad Motławą, dzięki czemu lokatorzy mają zapewniony wspaniały widok na Starówkę. Nad ich bezpieczeństwem czuwa ochrona wyposażona w nowoczesny monitoring. Oferent życzy sobie za ten luksusowy apartament zapłaty w kwocie 1.222.022 PLN.

3

Jak natomiast kształtują się ceny dużych mieszkań?

W Szczecinie do nabycia jest mieszkanie o powierzchni prawie 154,00 m2. W jego skład wchodzą: 4 przestronne pokoje, kuchnia, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Niewątpliwym atutem mieszkania jest jego lokalizacja –znajduje się ono w centrum miasta. Niestety mieszkanie to nie jest wykończone w luksusowym stylu i wymaga sporego nakładu finansowego. Remont rekompensuje jednak cena mieszkania. Jego właścicielami możemy stać się za kwotę jedynie 260.000 PLN.

Jeszcze innym przykładem jest mieszkanie w Łodzi, którego powierzchnia to aż 147,00 m2. W mieszkaniu znajdują się 4 przestronne pokoje. Jest ono zlokalizowane w 11.piętrowym bloku z 1977 roku. Dużym atutem jest tu z pewnością lokalizacja w Śródmieściu. Mieszkanie wykończone jest standardowo i z pewnością wymaga odświeżenia, unowocześnienia oraz prac remontowych. Możemy je nabyć za 495.000 PLN.

Ostatnią propozycją jest mieszkanie umiejscowione w centrum Sosnowca. Składają się na nie 4 pokoje, zaś jego powierzchnia to niemal 170,00 m2. Mieszkanie znajduje się z starym bloku z 1936 roku, jednak okolica zapewnia doskonałą komunikację do każdego miejsca. Mieszkanie to było odświeżane, ale nie w wysokim standardzie. Możemy jednak stać się jego właścicielami już za kwotę 467.000 PLN.

Jak widać, różnice w cenie pomiędzy dużymi mieszkaniami a apartamentami są spore. Dysponując jednak odpowiednią kwotą możemy spokojnie wykończyć mieszkanie, które jest dużo tańsze, pod standard prawdziwego apartamentu. Mieszkania w starszym budownictwie również zapewniają bowiem doskonałą lokalizację. Jeśli więc możemy zrezygnować z nowoczesnego budownictwa oraz udogodnień, jakie z sobą niesie (np. własne miejsce parkingowe lub ochrona z monitoringiem), to dysponując kwotą na zakup apartamentu, możemy w naprawdę luksusowym stylu wykończyć zwykłe, duże mieszkanie.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 28-01-2014
Print Friendly, PDF & Email