Apartamenty na wynajem w Polsce – najdroższe w Warszawie

Rynek apartamentowy to słabiej rozwinięty segment całego rynku najmu w Polsce. Oferenci dosyć często pod przesadnym określeniem apartamentu nazywają lokale o nieco wyższym standardzie, zapominając, że apartamenty oprócz wysokiego standardu powinna cechować duża powierzchnia. Trudno uznać za apartament 40 – metrowe mieszkanie, nawet najlepszej jakości. Ogólnie zakłada się, że apartamenty to mieszkania o powierzchni około powyżej 90 m kw. Ceny tego typu nieruchomości pod wynajem, spotykanych w największych miastach Polski, sięgają nawet 9 tysięcy złotych miesięcznie.

Pojęcie apartamentu niejednokrotnie jest nadużywane, tak na rynku sprzedaży, jak i wynajmu mieszkań. Powszechnie tak nazywa się wszystkie mieszkania o nieco lepszym standardzie, tyle że  to zdecydowanie za mało, by tak je nazywać. Prawdziwy apartament powinna charakteryzować duża powierzchnia i dodatkowe udogodnienia tj. ochrona, monitoring, recepcja, winda, miejsca parkingowe, klimatyzacja a także atrakcyjna lokalizacja. Ważne są także materiały wykończeniowe. Takich ofert jest jednak bardzo mało. Już sam warunek dużej powierzchni dyskwalifikuje wiele nieruchomości, nie mówiąc o pozostałych elementach.

Najdroższe stawki wynajmu znajdziemy oczywiście w Warszawie. Drugi rynek pod względem cen to Gdańsk. Wysokie stawki są również w Katowicach, ale ze względu na małą podaż na tym rynku trudno mówić o jakichś prawidłowościach.
Obecnie jedna z najdroższych wśród ofert WGN to apartament w Katowicach. Cena wynosi 9 tysięcy złotych za miesiąc. Na warszawskiej Ochocie możemy wynająć 240 – metrowy, dwupoziomowy apartament w cenie 7 tysięcy złotych. Cena najmu metra kwadratowego jest wynosi 30 zł/ m kw. i kształtuje się w tym przypadku poniżej średniej cenowej dla rynku warszawskiego (około 42 zł). Inna oferta z Warszawy to m.in. apartament 109 m.kw. na Śródmieściu, gdzie oferent za miesiąc oczekuje 5200 zł netto (co daje około 50 zł za metr).
W Gdyni również spotkamy wysokie stawki. 120 metrowe mieszkanie w bardzo prestiżowej lokalizacji, nad Zatoką Gdańską w wieżowcu See Towers kosztuje 7000 zł miesięcznie z czego 1500 zł/mc to koszty opłat administracyjnych. Podobną stawkę za wynajem 128 – metrowego mieszkania trzeba zapłacić w Gdańsku, tj. 5000 zł za miesiąc.

Stosunkowo niskie ceny najmu napotykamy we Wrocławiu. Apartament na Starym Mieście – w kamienicy tuż jest do wynajęcia za 3000 zł miesięcznie plus opłaty. Obecnie również w Krakowie, wśród ofert WGN nie znajdujemy wygórowanych stawek. 70 – metrowe mieszkanie, osiedlu kosztuje 3000 zł miesięcznie. Z kolei za 117 – metrowy apartament zlokalizowany w Woli Justowskiej zapłacimy 4000 zł miesięcznie, co daje stawkę nie różniącą się od średniej dla tego rynku.

Zwykle ceny najmu są o około 10 do 12 zł na metrze wyższe od przeciętnych stawek rynkowych, ale zdarzają się też oferty w cenie średniej stawki za metr, albo nawet nieco niższe. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań największych, gdzie z kolei również są bardzo wysokie opłaty administracyjne.

Przegląd ofert w tym segmencie potwierdza, że rynek najmu mieszkań luksusowych jest w Polsce jeszcze słabo rozwinięty. Ponadto bardzo często do tej kategorii lokali, zaliczamy mieszkania, które nie spełniają warunków prawdziwego apartamentu.

Marcin Moneta / Dział Analiz WGN

Data publikacji: 19-02-2014
Print Friendly, PDF & Email