Apartamenty na Mazurach

Pojezierze Mazurskie jest jednym z najpiękniejszych regionów naszego kraju. Mówi się o tym miejscu, że to kraina tysiąca jezior. W sezonie ciągną tam masy ludzi kochający żeglarstwo, kajakarstwo oraz inne tego typu sporty wodne. Jest to zarówno raj dla biednych jak i dla bogatych.

Jako, że Mazury są pięknym miejscem oferującym zarówno spokojny jak i aktywny wypoczynek, stają się atrakcyjnym azylem dla zapracowanych chcących, choć raz na jakiś czas uciec od codziennych problemów i się zrelaksować. Dlatego też, są jednym z atrakcyjniejszych miejsc, w których wielu z nas pragnie mieć swój prywatny apartament.

W związku z tym postanowiliśmy przeanalizować rynek sprzedaży apartamentów na Mazurach. Spośród wszystkich mazurskich miast wybraliśmy cztery, które wydają się najpopularniejsze i najliczniej oblegane przez turystów, znajdujące się w okolicy największych mazurskich jezior. Są nimi: Mrągowo, Giżycko, Mikołajki oraz Węgorzewo. Sprawdziliśmy jak wiele jest ofert sprzedaży apartamentów, jak prezentują się ceny w każdym z tych miast. Zwróciliśmy również uwagę na warunki oferowanych apartamentów.

Pierwszy wziętym pod lupę miastem było Mrągowo. Okazało się, że oferta w tym mieście nie należy do bogatych. W chwili obecnej próżno szukać tam wybudowanych, w pełni umeblowanych o wysokim standardzie apartamentów. Jednak, jeśli zależny nam na kupnie apartamentu w tym właśnie mazurskim mieście to jest na to szansa. Jesienią 2013 roku zostanie oddane osiedle apartamentów mieszkalnych. Będzie się ono znajdować w bardzo atrakcyjnym miejscu, bezpośrednio nad jeziorem Czos. Budowane osiedle będzie się składać z czterech 3-kodygnacyjnych budynków, w których łącznie będzie 36-apartamentów mieszkalnych. Obecnie dostępnych do sprzedaży pozostało 25 apartamentów. Ich metraże wahają się od 30 m2 do 80 m2. Zaś ich cena za metr kwadratowy waha się od 4,990 zł brutto do 5190 zł brutto w zależności czy na którym piętrze budynku się znajdują. Apartamenty znajdujące się na parterze oferują klientowi taras, zaś te znajdujące się na pierwszym i drugim piętrze balkon. Z każdym apartamentem mieszkalnym jest również miejsce postojowe i komórka lokatorska w garażu podziemnym.

Kolejnym analizowanym przez nas rynkiem sprzedaży apartamentówbyło Giżycko. Mimo wielkiej popularności tego miejsca, znalezienie tam atrakcyjnej oferty sprzedaży apartamentu nie jest łatwym zadaniem. W ostatnim czasie pojawiły się tylko trzy oferty sprzedaży apartamentów. Każda z nich dotyczy rynku wtórnego. Pierwsze ogłoszenie dotyczyło apartamentu o metrażu 62,10 m2. Znajduje się on na osiedlu oddanym w 2009 roku, osiedle ogrodzone i monitorowane, znajdujące się w samym sercu miasta, w pobliżu jeziora. Sam apartament jest w pełni wyposażony, o bardzo wysokim standardzie, dodatkowo wyposażony w saunę. Jego cena za metr kwadratowy wynosi 4,767 zł. Jest to najwyższa cena w przypadku tego miasta.

Kolejne ogłoszenie dotyczy apartamentu o powierzchni 97 m2. Jest to dwupoziomowy apartament mieszkalny, w pełni wykończony, częściowo wyposażony (wyposażona kuchnia i łazienka). Znajduje się na osiedlu oddanym w 2002 roku, znajdującym się w centrum miast, blisko jeziora Niegocin. Cena za metr kwadratowy powierzchni apartamentu wynosi 2915 zł.

Ostatnie oferta, którą można było odnaleźć w ciągu ostatniego miesiąca w Giżycku to apartament mieszkalny o metrażu 96 m2.Apartament czteropokojowy, dwupoziomowy z tarasem, znajdujący się na pierwszym piętrze. Jest on częściowo umeblowany (kuchnia i łazienka). W cenie apartamentu jest również miejsce parkingowe. Cena metra kwadratowego powierzchni kosztuje 2,843 zł

Następnym miastem, któremu przyjrzeliśmy się pod kątem sprzedażyapartamentów były Mikołajki. Okazało się, że w tej mazurskiej miejscowości jest największy wybór apartamentów na sprzedaż. Dotyczy to zarówno ryku pierwotnego jak i wtórnego.
W luksusowym kompleksie przy samej promenadzie jeziora mikołajskiego, znajduje się 10 apartamentów mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż. Do wyboru są apartamenty o powierzchni: 23 m2, 33 m2, 34 m2, 35 m2, 36 m2, 43 m2, 48 m2, 51 m2, 62m2. Każdy z nich jest wykończony i w pełni umeblowany. Ich standard jest bardzo wysoki. W cenie każdego apartamentu jest miejsce parkingowe w garażu podziemnym. Ceny za apartamenty są bardzo zróżnicowane w zależności od powierzchni, piętra, na którym się znajdują oraz tego czy apartament jest z widokiem na jezioro. Cena za metr kwadratowy waha się od 5, 642 zł do 10,204 zł.

Ciekawą ofertę sprzedaży apartamentów ma Hotel Mikołajki. Firma buduje kompleks apartamentów, znajdujących się bezpośrednio przy jeziorze mikołajskim. Ma on zostać oddany do użytku we wrześniu tego roku. Wszystkie apartamenty są przeznaczone na sprzedaż. W sumie znajdować się tam będzie 18 apartamentów o metrażu od 31 m2 do 114 m2. Cena za metr kwadratowy apartamentu waha się od 12,000 zł do 25,000 zł! Jednak zaskakujące wydają się warunki, jakie proponuje kupującym hotel. Każdy zakupiony apartament przez 11 miesięcy w roku będzie wynajmowany hotelowi. Właściciel ma wyłączność na apartament 15 dni w sezonie oraz 15 dni poza sezonem. Nie ma możliwości własnej aranżacji pomieszczeń. Oferta, choć zaskakująca może okazać się opłacalna, gdyż przez te jedenaście miesięcy w roku hotel ma obowiązek oddawać 50% dochodu za nocleg właścicielowi apartamentu.
Prócz wyżej opisanych ofert można odnaleźć pojedyncze ogłoszenia dotyczące sprzedaży apartamentów. Ich ceny wahają się od około 7,000 zł/m2 do ponad 10,000 zł/m2.

Ostatnim miastem przeanalizowanym pod kątem sprzedaży apartamentów mieszkalnych jest Węgorzewo. Mimo atrakcyjnego położenia w pobliżu dwóch wielkich jezior Mamry i Świecajty rynek sprzedaży apartamentów jest tam ubogi. W ciągu ostatniego miesiąca pojawiło się tylko jedno ogłoszenie dotyczące sprzedaży apartamentu na tym terenie. Dotyczyło ono apartamentu znajdującego się na parterze o łącznej powierzchni 102 m2. Jest to nowoczesny apartament mieszkalny, składający się z pięciu pokoi, tarasu i ogródka. Jest w pełni umeblowany w nowoczesnym stylu. W cenie apartamentu jest również garaż. Metr kwadratowy powierzchni wiąże się z kosztem 3,500 zł.

Jak widać, oferta sprzedaży apartamentów na Mazurach nie jest bogata. Przeważają apartamenty w stanie deweloperskim. Zdecydowanie najdroższym miastem pod względem cen sprzedaży apartamentów mieszkalnych okazały się Mikołajki. Jest tam stosunkowo duży wybór, jednak ceny za metr kwadratowy są od 2,000 zł do 7,000 zł wyższe niż w pozostałych wyżej opisanych miejscowościach. Na podstawie zgromadzonych danych wydaje się, że najtańszym miastem pod względem cen sprzedaży apartamentów jest Giżycko. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wyżej opisane oferty (wyłączając Mikołajki) dotyczą zazwyczaj pojedynczych inwestycji, bądź są to pojedyncze ogłoszenia, tak, więc nie można ostatecznie przesądzać.

Justyna Ocimek
WGN Nieruchomości

Data publikacji: 28-10-2013
Print Friendly, PDF & Email