Ceny apartamentów na wynajem

Mieszkania o podwyższonym standardzie, przeznaczone na wynajem, to wąska, ale ciekawa grupa lokali na całym rynku najmu. Klientem zainteresowanym taką ofertą może być np. biznesmen w delegacji, człowiek zamożny, osoba publiczna.

Najbardziej luksusowe apartamenty na wynajem w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk są nawet o ponad 100 proc. droższe od cen, jakie trzeba zapłacić w przypadku zwykłych mieszkań. Najtańszeapartamenty są do wynajęcia za 2500 zł miesięcznie, za najdroższe wśród ofert WGN trzeba płacić nawet trzy razy tyle.

Najpierw kilka słów o tym, jakie wymogi powinny spełniać mieszkania na wynajem, o podwyższonym standardzie, skierowane do klienta zamożniejszego. Często umownie są one określane jako apartamenty, choć często też nie spełniają ważnego warunku, czyli nie są wystarczająco duże. Przyjmuje się, że prawdziwy apartament powinien mieć przynajmniej 90 – 100 m kw.

W każdym razie, mieszkanie skierowane na wynajem dla klienta biznesowego, powinno być przede wszystkim atrakcyjnie położone, w centralnej lokalizacji, w atrakcyjnym zabytkowym budynku, bądź nowym budownictwie. Obiekt powinien być monitorowany i posiadać też dodatkowe udogodnienia jak recepcję itp.

W największych miastach Polski, wśród ogłoszeń WGN, spotykamy pojedyncze oferty wynajmu adresowane dla klientów zamożniejszych. Z analizy cen w poszczególnych lokalizacjach wynika, że takie nieruchomości są droższe przeciętnie o około 20 proc., choć zdarza się, że cena jest wyższa nawet o 100 proc.

Przykład z Warszawy, gdzie w WGN za metr kwadratowy wynajmowanego mieszkania płaci się średnio 42 zł, to apartament na Mokotowie. Za 147 – metrową nieruchomość, atrakcyjnie położoną przy ul. Czerniakowskiej, trzeba zapłacić aż 7000 zł miesięcznie, czyli 47 zł za metr kwadratowy, o 20 proc. więcej od średniej cenowej dla zwykłych mieszkań.
Inne mieszkanie o wyższym standardzie to choćby oferta z Wilanowa. Za 84 metry kwadratowe luksusowo wyposażonego, 3 – pokojowego apartamentu, z dużym tarasem i miejscem parkingowym w parkingu podziemnym, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, blisko pałacu w Wilanowie, oferent chce 3900 zł miesięcznie, co daje stawkę 46 zł za metr kwadratowy, o 10 proc. wyższą od średniej cenowej.
Kolejna oferta dla klienta ceniącego wygodę i przestrzeń to 109 metrowy apartament z Mokotowa – za który wynajmujący oczekuję 7900 zł, co daje 72 zł za metr kwadratowy, stawkę wyższą od średniej cenowej o 71 proc.
W Gdańsku, gdzie średnie stawki wynajmu w WGN wynoszą 28 zł/ m kw. również znajdziemy przykłady luksusowych mieszkań na wynajem, po dużo wyższych cenach. Za luksus mieszkania na samej gdańskiej starówce trzeba zapłacić 2700 zł miesięcznie. Za to do wynajęcia jest 60 metrowe mieszkanie. Stawka 50 zł od metra jest aż o 78 proc. wyższa od średniej cenowej dla tej lokalizacji. Dla porównania – mieszkanie w gdańskim Chełmie o tym samym metrażu, w nowym budynku kosztuje 1400 zł, czyli jest o ponad połowę tańsze.
Wśród najdroższych ofert znajdziemy też mieszkanie o wysokim standardzie, na prestiżowym osiedlu Neptun Park, tam za 40 m kw. wynajmujący życzy sobie 2500 zł miesięcznie, czyli 62 zł od metra. W tym przypadku cena jest wyższa od średnich stawek najmu w Gdańsku aż o 120 proc.!
We Wrocławiu, gdzie cena metra kwadratowego wynajmowanego mieszkania wynosi średni 33 zł, luksusowe mieszkanie na Starym Mieście, kilkadziesiąt metrów od rynku, świetnie, gustownie wyposażone – będzie o 25 proc. droższe. Za 3000 zł miesięcznie można stać się najemcą prestiżowego apartamentu przy ul. Oławskiej. Cena metra w tym przypadku to 42 zł.
Luksusowych mieszkań na wynajem nie brak również w Krakowie, gdzie w przypadku zwykłych lokali średnio płaci się 33 zł za metr kwadratowy. Jednak stawki najmu mieszkań o podwyższonym standardzie są zupełnie inne. 50 zł za metr będzie nas kosztować apartament na Podgórzu. Z kolei 2800 zł miesięcznie trzeba zapłacić za 70 – metrowy apartament w dzielnicy Pasternik.

Rynek apartamentów na wynajem to ciągle bardzo wąski segment całego rynku najmu. Wśród ofert WGN obecnie jest 119 ofert z całej Polski. Ofert najmu zwykłych mieszkań znajdziemy 7 razy więcej, mimo to należy sądzić, że mieszkania o podwyższonym standardzie na wynajem to perspektywiczny rynek, który będzie się rozwijał, zwłaszcza, że coraz popularniejsza staje się formuła buy tu let, stosowana także przez deweloperów, którzy mieli problemy ze sprzedażą apartamentów.
Przegląd ofert z WGN pokazuje, że w największych miastach Polski ceny za apartamenty na wynajem zaczynają się od 2500 zł miesięcznie i sięgają nawet 7000. Ceny przeciętnie są wyższe o 20 – 35 proc. od stawek za wynajem zwykłych mieszkań, choć zdarzają się różnice nawet powyżej 100 proc.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 28-10-2013
Print Friendly, PDF & Email