Apartamenty bałtyckie i ich astronomiczne ceny

Ceny luksusowych mieszkań nad Morzem Bałtyckim biją rekordy a rynek tego typu nieruchomości rozwija się. Nawet 21 tys. zł za metr kwadratowy musimy zapłacić w segmencie Premium w Trójmieście, Świnoujściu czy Kołobrzegu. Ofert wciąż przybywa a także inwestorów zainteresowanych najmem.

Ceny za najdroższe apartamenty wynoszą 1,5 – 2 mln zł. W tym pułapie cenowym mieści się apartament, w bardzo wysokim standardzie i  urządzony, w Gdyni, w wieżowcu Sea Towers nad zatoką Gdańską. Sprzedający oczekuje właśnie 2 milionów złotych za 92,5 m kw. Oferta w tej najbardziej pożądanej i rozpoznawalnej lokalizacji trójmiejskiej nie jest wyjątkiem. Za luksusowy apartament na nowym osiedlu w Gdyni – Orłowo inny oferent żąda ponad 1,5 mln zł, co w tym wypadku daje około 14 tys. za metr kwadratowy. W Świnoujściu, za apartament w budynku z ubiegłego roku, zlokalizowanym nad samym morzem, musimy zapłacić ponad 20 tysięcy złotych za metr.

Również nieruchomości, które nie są apartamentami ponieważ są zbyt małe uzyskują bardzo wysokie stawki. Dla przykładu w Kołobrzegu 40 metrowe mieszkanie tuż nad brzegiem morza, w nowym budynku, w kompleksie hotelowym, kosztuje 10 tys. zł za metr kwadratowy. We Władysławowie dwupokojowe mieszkanie o podwyższonym standardzie, również w nowym budynku, z widokiem na morze, to cena 16 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Segment Premium w nadbałtyckich miejscowościach charakteryzuje się bardzo wysokimi stawkami, jak również wysoką podażą. Aktualnie na 400 ofert sprzedaży apartamentów w WGN (bierzemy pod uwagę rynek pierwotny i wtórny) ponad 150 dotyczy nieruchomości zlokalizowanych w miastach nad polskim morzem.

Zarówno podaż jak i wysokie ceny podyktowane są zapewne  dosyć stabilnym i gwarantowanym źródłem dochodów z najmu. Tym bardziej, że coraz popularniejsze na rynku stają się dosyć nowe formy własności nieruchomości na wynajem, tj. apart i condohotele.

Aparthotel to rodzaj nieruchomości łączący funkcje apartamentu i hotelu. Wynajmujący otrzymuje mieszkanie z zagwarantowanym standardem i prywatnością jak w typowym apartamencie lecz z drugiej strony zapewnione ma wszelkie wygody hotelu związane z recepcją, sprzątaniem, wymianą pościeli itp. Aparthotele są też tak zaplanowane, aby zachęcać klienta do dłuższego najmu. Inną formą inwestowania są condohotele. Te mają status hoteli, a kupujący stają się tam właścicielami pokoi hotelowych. Inwestorzy zarządzają nimi wynajmując je samodzielnie, bądź za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm.

Są to nowe jednak cieszące się coraz większą popularnością formy inwestowania w Polsce, co oznacza, że nasz rynek w tym segmencie rozwija a lokalizacje nadbałtyckie są jednymi z najbardziej popularnych.

Teresa Michniak / Działa Analiz WGN

Data publikacji: 07-01-2014
Print Friendly, PDF & Email